Покрокові інструкції, як зробити все що завгодно!
» » Тай-брейк - що це таке? Опис

Тай-брейк - що це таке? Опис

Додано: 31.07.17
Багато запитують: тай-брейк – що це таке? Де він застосовується? Ці та інші питання ми розглянемо у статті. Термін «тай-брейк» («зупинка нічиєї») походить від англійських слів tie (нічия) та break (припиняти, ламати). Він означає укорочену специфічну партію (у волейболі (короткий сет), в тенісі (гейм) та інших видах спорту), з допомогою якої можна визначити переможця за нічийного рахунку.

Коли грається в тенісі?

Тенісний тай-брейк – що це таке? В одиночному тенісі спортсмени грають укорочену партію за рахунку 6:6 геймам. Гра продовжується до набору семи очок. Якщо при семи очках різниця в очках опонентів менше двох, то тай-брейк триває до появи різниці в два очка.

У спареному тенісі крім коротких партій в простому сеті при однаковому рахунку по сетах може виконуватися переломний сет у вигляді тай-брейку для чемпіона. У цьому випадку суперники змагаються до тих пір, поки не наберуть десять очок. Гра може тривати до переваги однієї з пар в два очки. І записується як 1:0 або 0:1.

Як грається в тенісі?

Отже, вам вже відомо, що тай-брейк – це короткий змагання. Як його грають в тенісі? Подає учасник змагання виконує першу подачу, потім опонент здійснює дві подачі, після цього зміна йде через пару подач. Тай-брейк триває до тих пір, поки не буде отримана різниця у два очки. Майданчики змінюються після кожних шести очок.

Бадмінтон

Багато хто знає, що тай-брейк – це захоплююча гра. Ця партія в бадмінтоні проводиться в геймі за рахунку 20:20. А як її реалізують спортсмени? Та сторона, яка першою змогла набрати різницю у два очки, при рахунку 20:20 виграє гейм. Сторона, перша отримала 30-е очко, за рахунку 29:29 перемагає в геймі.

Волейбол

Далі ми з'ясуємо, як виконується тай-брейк у шахах, а зараз розглянемо проведення короткої партії у волейболі. У цьому виді спорту вона здійснюється за рахунку партій 2:2. Як відбувається її реалізація?
П'ята (вирішальна) партія грається до п'ятнадцяти очок з найменшим перевагою у два очки. Якщо з'явився рівний рахунок 14:14 гра триває до тих пір, поки не виникне перевагу в два очки (16:1417:15 ).

Шахи

Тай-брейк у шахах проводиться при рівності очок у актуального чемпіона і здобувача в матчах на звання шахового короля. За правилами чемпіонату коротка партія включає чотири партії у швидкі шахи. Кожному гравцю на партію відводиться двадцять п'ять хвилин з додаванням десяти секунд на кожен хід. Погодьтеся, тай-брейк у шахах відіграє найважливішу роль. Але повернемося до розповіді. Якщо і ці партії будуть завершені внічию, то шахістам доведеться зіграти ще дві бліц-партії, на кожну з яких гравцям буде відведено по п'ять хвилин, а за хід – за три секунди. Якщо ж рахунок залишиться рівним, то спортсмени зіграють ще дві бліц-партії (матч). Взагалі, вони можуть грати не більше п'яти таких матчів. В якому випадку тай-брейк у шахах на чемпіонаті світу даремний? Якщо і ці десять партій не визначать переможця, то гравцям належить провести переломну партію - армагеддон.

Стратегія

Звичайно ж, гросмейстери зобов'язані знати, що це за такий хижак, - тай-брейк у шахах. Тим більше що на всесвітньому чемпіонаті 2016 року в матчі Карякін – Карлсен доля матчу вирішувалася саме на тай-брейку. Отже, тай-брейк – це пролонгація матчу.

Тактика і стратегія гри з полегшеним контролем дещо незвична. Досвідчені шахісти кажуть, що пошук найкращого плану, геніальної комбінації, сильного ходу, - все це чудово, але краще відкласти для гри зразкового формату. Всі ці нововведення потрібно обдумувати, а на це витрачається багато часу. На тай-брейку у шахах тривалі роздуми є недозволеною розкішшю. Контроль адже укорочений. Спробуйте нагнітати суперникові проблеми. Тай-брейк у шахах повинен бути мудрим. Позицію прагнете отримати переважно з дебюту, де опонент повинен точно грати. Часу мало, і в невідомою позиції противник може запанікувати і помилитися. Для цього більшість сильних шахістів мають особливі дебютні заготовки.

Типові помилки

Якщо дотримуватися правила тай-брейку в шахах, можна стати фаворитом світу. Які відбуваються типові помилки в цій короткій партії? Першою похибкою є попадання в цейтнот. Гравець може чудово вести партію - сильно, гарно і натхненно. Однак у шахістів є така приказка: найскладніше – виграти позицію, яку вже виграв. Якщо на реалізацію переваги ви собі часу не залишите - всі ваші зусилля можуть цейтнотной гарячці запросто прірву.
Звичайно ж, необхідно кожному знати правила тай-брейку в шахах. Другий похибкою є захоплення довгих версій розрахунком. Відомо, що точне обчислення вимагає навику і часу. Якщо ви ще не гросмейстер, то не варто переоцінювати власні сили. Навіть у «точної» вашої калькуляції майже завжди в опонента може з'явитися шанс піти «наліво». На тай-брейку потрібно намагатися грати міцно, не потрапляти в цейтнот і не допускати грубих прорахунків. А за помилками опонента, як правило, справа не стане.

Матч

Багатьом відомо, що тай-брейк у шахах – це захоплююча гра. У 2016 році в Нью-Йорку проходив 55-й в історії шаховий матч за звання чемпіона світу. Змагалися діючий фаворит світу Карлсен Магнус (Норвегія) і претендент Сергій Карякін (Росія). Представник РФ вперше з 2008 року брав участь у матчі за звання шахового короля. Матч був проведений з 11 по 30 вересня. Призовий фонд становив один мільйон євро.
Багато говорять, що тай-брейк у шахах – це неймовірне дійство. Матч 2016 року складався з 12 партій (граничне число) із зразковою інспекцією часу. Якби один з шахістів набрав 6 1/2 очок, матч був би завершений достроково. Так як рахунок був ідентичний – 6:6 проводився тай-брейк з скороченою повіркою часу (швидкі шахи). Тоді армагеддон і бліц були не потрібні. У цій короткій партії Карлсен переміг з рахунком 3:1 і зберіг звання чемпіона світу.

Прогнози

Відомо, що тай-брейк у шахах – це свято для фанатів. Багато прагнуть спрогнозувати гру. Так, президент Міжнаціональної шахової федерації (ФІДЕ) Кірсан Ілюмжинов перед турніром припустив, що Карякін з Карлсеном в матчі за шахову корону світу буде грати на рівних.
А президент Шахової Федерації Росії Філатов Андрій після перемоги на першості шукачів 2016 року гросмейстера РФ Сергія Карякіна заявив, що той зможе відібрати у Карлсена чемпіонство.

Історія гросмейстерів

Ви ще питаєте, тай-брейк у шахах - що це? За великий період приватних зустрічей, які почалися в 2005 році, Калсен і Карякін у швидкі шахи зіграли вісім разів. Цікаво, що в цій науці переваги немає ні в кого: росіянин виграв тричі (201020062008), стільки ж разів переміг норвежець (201220092001) і два рази була відзначена нічия (20142006).
Шахістам відомо, що тай-брейк у шахах – це партія для сильних світу цього. Магнус запротоколював всі свої перемоги тоді, коли грав фігурами білого кольору. Поряд з цим він є лідером рейтингу, як і в класичній версії. У вирішальний день битви за світове чемпіонство діючий фаворит світу Карлсен відстояв свій титул в конфронтації з Карякіним, про що ми говорили вище. Карлсен здобув перемогу на тай-брейку у двох партіях, а дві зіграв внічию.

Армагеддон

Отже, вам вже відомо, що тай-брейк у шахах – це змагання великих людей. А як грається армагеддон? Гравець, що виграв жеребкування, може вибирати, білими йому грати або чорними фігурами. Того, хто грає чорними, дають чотири хвилини, а того, хто грає білими, – п'ять. Якщо ж і тут все завершиться нічиєю, то того, хто грає чорними, вручать шахову корону світу. Якщо в армагеддоні буде виконано вже 60 ходів, учасники гри будуть отримувати ще й додаткові три секунди на кожен хід.